Као учесница инцијативе BUSTIC EDU, Фондација Темпус организовала је пилотирање образовног пакета под називом Програм oбразовањa за одрживост, осмишљеног у склопу исте иницијативе. Циљ пилотирања је унапређивање овог ресурса пре његове шире примене, а оно се спроводи истовремено у 5 земаља Европе по методологији осмишљеној на нивоу читаве иницијативе.
Програм „Образовање за одрживост“ представља ресурс за наставнике и друге запослене у образовању који садржи методичке смернице и примере активности за подстицање развоја зелених и компетенција за одрживост код ученика.
За учешће у пилотирању одабрано је 20 школа из различитих градова Србије. Међу њима и је и наша.
По два одељења 5, 7. и 8. разреда активно су учествовали у шест активности из овог Програма. Делимо са вама неке утиске са часова.
ЗУЈАЊЕ ДАРУЈЕ
У сусрет Дану планете Земље, а у оквиру пилот пројекта "Образовање за одрживост" (у оквиру међународне иницијативе BusticEdu) једна од првих радионица реализованих на часу биологије - истраживање и повезивање појмова - опрашивање...
...биодиверзитет и одрживост.
Ученици одељења 5-2 су кроз разговор, примере и заједнички рад уочили колико су ови процеси међусобно повезани - опрашивачи доприносе очувању биодиверзитета, а богат биодиверзитет је основа здравих екосистема и одрживог развоја. Кроз различите активности развијали су свест о значају очувања природе и улози сваког појединца у том процесу.
У оквиру технике и информатике ученици су креирали презентације на основу информација добијених на часу биологије.
Заједно смо закључили да брига о природи није избор, већ одговорност свих нас!
Реализатори часова - Маја Младеновић, Невенка Трипковић и Даница Бранковић СЛИКЕ
Пилот пројекта "Образовање за одрживост" (BusticEdu иницијатива) и "Зујање дарује" у одељењу 5-4. Разумели смо кључну улогу опрашивача у очувању биодиверзитета и постизању одрживости Унапредили смо вештине комуникације, презентовања и креативности, као и информациону и еколошку писменост.
Заједно смо закључили да брига о природи није избор, већ одговорност свих нас! Реализатор Зорица Драшкић. СЛИКЕ
У оквиру пилот програма "Образовање за одрживост", ученици 5-2 и 5-4 "зујали" су у школском дворишту. Правили су куглице од семена у комбинацији са физичким активностима. Активност су реализовали наставници физичког васпитања Марија Ножица, Душан Миловановић и Љиљана Игњатовић, подршку су пружале Невенка Трипковић и Даница Бранковић. СЛИКЕ
У оквиру пројекта Образовање за одрживост – Зујање дарује, одржан је огледни час српског језика и књижевности. Ученици одељења 5/4, подељени према личним афинитетима у четири тима (Чувари традиције, Ентомолози, Чувари будућности и Мултимедијални уметници), истраживали су зашто је шљива краљица српских воћњака; представили су аутохтоне врсте шљиве, говорили о потреби очувања старих сорти, о традиционалним рецептима од шљиве, о улози и врстама пчела и значају очувања опрашивача, о фазама развоја шљиве – од цвета до плода, о утицају климатских промена – шта их изазива и како спречити штету. Резултате својих истраживања приказали су пишући и цртајући еколошким маркерима на хамерима од рециклираног папира и дубље су анализирали значења стихова претходно обрађене песме „Шљива“ Милована Данојлића, рецитујући их уз одабране звукове из природе. Огледни час реализовала је професорка српског језика и књижевности, Милица Јаневска. СЛИКЕ
ЕФЕКАТ ЛЕПТИРА
Први део активности у оквиру пилот пројекта "Образовање за одрживост" - Ученици 5-2 и 5-4 подсетили су се састава ваздуха и шта га све загађује, кроз занимљив анимирани филм. Затим су у групама истраживали потенцијалне загађиваче у кући у различитим просторијама и како их отклонити. Користећи интерактивну кућу упоредили су своје налазе са понуђеним решењима. Реализатори активности Зорица Драшкић, Маја Младеновић и Даница Бранковић. СЛИКЕ
У другом делу активности, на часовима географије и технике и технологије, ученици 5-2 и 5-4 истраживали су загађеност градова на светској мапи загађења у реалном времену. Реализатори Ана Ђурђевић, Немања Ћосић и Даница Бранковић СЛИКЕ
У наставку активности, на часовима биологије и технике и технологије, одељења 5-2 и 5-4 истраживали су утицај угљен-диоксида на људско здравље и животну средину, шта је ефекат стаклене баште и шта све утиче на угљенични отисак појединца. Реализатори активности Маја Младеновић и Марија Росић. СЛИКЕ
Затим су током две тематске радионице имали прилику да разговарају са стручњацима о важним еколошким темама и изазовима савременог друштва.
Гости су нам били Ђорђе Чолић, шумарски инжењер и Смиљана Симеуновић, инжењер пољопривреде из "Агроразвоја ваљевске долине", који су говорили о значају заштите шума и пошумљавања парка Пећина и Дивчибара. Тема предавања била је "Пошумљавање као мера адаптације на климатске промене и очување обновљивих извора енергије", са циљем подизања свести о значају очувања животне средине.
Такође, посетиле су нас и др Слађана Младеновић и др Биљана Младеновић из Завода за јавно здравље Ваљево, које су ученицима приближиле проблем аерозагађења у Ваљеву и његов утицај на здравље људи.
Кроз овакве активности ученици стичу знања, развијају еколошку свест и постају активни учесници у очувању природе и здравије будућности. ВИДЕО


