Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Отварање Дечје недеље, 2. октобар 2023. год.

Posted 3.10.23.

Дечју недељу под слоганом ,,Велико срце деце Србије“ отворила је директорка школе Зорица Лазић, пожелевши добродошлицу ученицима и гостима, уз најаву предстојећих активности хуманитарног, културног, образовног и спортског садржаја. Присутнима се обратио и Ненад Патијаревић, члан Градског већа задужен за културу.

Конферансијер Селена Протић VI-4 најавила је програм, који ће потврдити да је наше срце увек отворено за дружење, пријатељство, музику, љубав и природу.

На музичко-драмско путовање кроз време повео нас је хор и оркестар наше школе песмом ,,Другарство“.

Драмским приказом ,,Љубав некада и сада“ подсетили смо се стихова лирске љубавне поезије у извођењу ученика V-2 одељења: Зоране Мирковић, Лене Стојановић, Сање Кузмановић, Вање Тешић, Катарине Лисице, Гале Емрековић и Алексе Марјановића; ученика VII-1 одељења: Игњата Косорића и Вукашина Перишића.

Ученици VII-2 одељења Јована Југовић и Јован Новаковић представили су љубав Јуле и Шаце, а Ива Крсмановић VI-4 љубав савременог доба.

Све је пропраћено песмама хора и оркестра ,,Неки нови клинци“ и ,,Нек свуд љубав сја“, уз соло извођење Лене Крајиновић II-2 и Теодоре Вићентијевић VI-3 одељења; инструменталну пратњу Страхиње Крајиновића VII-3 на хармониции, Саве Јовановића VIII-4 на гитари и наставника музичке културе Владимира Флорјанчића на клавиру.

Ритмичку игру извеле су: Јулијана Жарковић IV-3, Андреа Панић III-4 и Ленка Рвовић II-2.

Чаролија виле Ђурђице и ученика IV-2 одељења након сценског програма одвела је ученике првог разреда да посаде дрво генерације.

Програм су са ученицима припремали: наставник разредне наставе Снежана Цветиновић (драмски приказ ученика четвртог разреда), наставник музичке културе Владимир Флорјанчић (хор и оркестар), наставница физичког васпитања Марија Ножица (ритмичку секцију), наставнице српског језика и књижевности Гордана Мијаиловић и Јелена Симић (драмски приказ ,,Љубав некада и сада“). (Слике)

 

Зашто Еразмус пројекти?

 

У оквиру KA1 пројеката мобилности у области стручног образовања и обука пружаоци стручног образовања и обука (ВЕТ) и друге организације активне у области ВЕТ-а имају могућност да пошаљу ученике и своје запослене на период учења и стручног усавршавања у неку од држава чланица ЕУ или трећих земаља придружених Програму. Овим пројектима се подржава интернационализација, као и јачање капацитета пружалаца стручног образовања и обука и других организација у области стручног образовања и обука.

 

Бенефити за учеснике мобилности су: 

 

- сарадња са искусним тимом стручњакa
- стицање нових искустава
- упознавање нових култура и обичаја
- стицање нових пријатељстава
- примењивост наученог
- професионални и лични развој
- ширење вредности и јачање културе дијалога и толеранције

 

        Еко наставник

 

 

Пројекат „Еко наставник" одобрен је од стране Европске комисије. Шест наставника ће у марту 2025. године отићи на шестодневну обуку у Валенсију (Шпанија).
Полазници ће похађати обуку Еколошко образовање — учење и деловање за бољу будућност.
 
Питања животне средине и климатске промене добијају све већи значај, како на глобалном тако и на локалном нивоу. Наставници и ученици уочавају хитност заштите животне средине, али понекад немају дубоко знање о најрелевантнијим темама и често се осећају ненаоружаним када је у питању било каква промена или предузимање акције, чак и у својим заједницама.

Међутим, образовање је кључни фактор у томе како се грађани односе и понашају у односу на животну средину. Свест, иницијатива и деловање наставника и ученика могу представљати претпоставке за светлију будућност.

На овом курсу учесници ће размишљати о улози коју образовање игра у подизању свести о заштити и очувању животне средине. Они ће дубље разумети најзначајније претње нашим екосистемима, научити стратегије за подучавање поштовања животне средине и истражити начине повезивања школских програма са очувањем животне средине.

 

 

The "Eco teacher" project was approved by the European Commission. In March 2025, six teachers will go to a six-day training in Valencia (Spain).

Participants will attend the training Environmental Education: Learning and Acting for a Better Future.

 

Environmental issues and climate change are taking on growing importance, both on a global and local scale. Teachers and students perceive the urgency of environmental protection but sometimes they don’t have deep knowledge about the most relevant topics, and often feel unarmed when it comes to making any change or taking action, even in their own communities.

However, education is a key factor in how citizens relate and act in regard to the environment. Teachers’ and learners’ awareness, initiative, and action can constitute the premises for a brighter future.

In this course, participants will reflect on the role that education plays in environmental awareness and conservation. They will gain a deeper understanding of the most significant threats to our ecosystems, learn strategies to teach environmental respect, and explore ways to connect school curricula to environmental preservation.