"Како расту деца" у Велењу, 20-22. септембар 2015,

Posted 21.10.15.

Слике

Основна школа “Сестре Илић“ је наставила дугогодишњу традицију сарадње са Основном школом “Густава Шилиха“ која је започета 2009. године Уговором Министарства образовања Словеније и Србије и Повељом о сарадњи две школе. Школа из Велења је једина школа у Словенији која изучава у својој настави српски језик. Одлазак у Словенију ученика 2. и 4. разреда Основне школе “Сестре Илић“ обезбедила је Градска управа. Ученици су чланови драмског студија Основне школе “Сестре Илић“ и извели су представу „Како расту деца“ у Културном центру Велење. (...)

Посебно изненађење, поред сјајне глуме и костима, представљало је извођење на словеначком језику прве три сцене представе. Ученици из Ваљева су били смештени у породицама ученика-домаћина што представља посебан доживљај за наше мале ученике. Школа „Сестре Илић“  и град Ваљево су овом посетом исказали и захвалност за показану хуманост ученика, родитеља и наставника школе из Велења који су прошле године после мајских поплава упутили помоћ за ученике и школу „Сестре Илић“.

Професори разредне наставе су остварили сарадњу са учитељима и наставницима који предају српски језик и радиће на новом прилагођеном уџбенику за учење ћирилице за ученике из Словеније. У току посете ученици су присуствовали великом фестивалу Словеније и Велења, „Пипи дуга чарапа“ који представља празник за ученике основних школа целе земље где ученици из свих делова Словеније представљају своја достигнућа у музици, ликовној култури, спортским активностима, историји, географији и екологији. Посебан акценат фестивала је на драмском стваралаштву ученика. Такође су ученици упознали историјске знаменитости и културне вредности Велења и околине. Узвратна посета школе “Густава Шилиха“ из Велења биће у мају 2016. године нашем граду.

Most prijateljstva je postal še trdnejši

Na OŠ Gustava Šiliha Velenje je ponovno zaživel  projekt »Most prijateljstva«, v katerem smo se  srečali z učenci in učitelji OŠ Sestre Ilić iz Valjeva (Srbija). Med našimi in njihovimi učenci ter med delavci obeh šol so se spletle nepozabne vezi. Naša druženja ter  izmenjava idej in izkušenj pušča v nas nepozabni pečat.

V času med 20. 9. in 22. 9. 2015  nas je obiskalo 22 učencev drugih in četrtih razredov in pet spremljevalcev imenovane šole iz Valjeva. Gospa ravnateljica, nekaj učiteljev ter starši in otroci gostitelji smo jih  pričakali na dvorišču naše šole. Za vesel sprejem sta poskrbela harmonikarja, pripravili pa smo jim tudi krajši kulturni program. Nato smo seznanili goste in gostitelje. Naš prvi dan smo sklenili s skromno pogostitvijo in namestitvijo učiteljev spremljevalcev.

Njihov cilj je bil obisk našega mesta v času Pikinega festivala. V tem sklopu so predstavili njihovo  gledališko igro, ki so jo pripravili mentorji in učenci Dramskog  studia Valjevo. S prikazanim so nas izjemno navdušili, saj je bil del predstave v slovenskem jeziku.

Učence iz Valjeva so gostili njihovi vrstniki z naše šole. Skupaj so spoznavali lepote našega mesta in obiskali Pikin festival, kjer so uživali celo ponedeljkovo popoldne.

V torek so se poslovili. Slovo je bilo ganljivo, toda obljubili smo si, da se v mesecu maju zopet srečamo. Tokrat v Valjevu.

Koordinatorki:

Biserka Hrnčič

Jolanda Krofel

Sprejem gostov iz Valjeva

Že sedem let gradimo most prijateljstva z osnovno šolo Sestre Ilić iz Valjeva, Srbija. Tokrat se bodo naši gostje družili z nami od nedelje do torka. Osrednji dogodek njihovega obiska bo predstava z naslovom Kako rastu deca. Svoj obisk bodo zaključili z ogledom delavnic na Pikinem festivalu. V mesecu maju 2016 pa planiramo obisk učencev naše šole v Valjevu, kamor so nas že sedaj povabili naše gostje.