Основна школа „Сестре Илић“основана је априла месеца 1959. године. Школа се налази у ужем градском језгру „Стари град“ – ТЕШЊАР (архитектура из турског времена сачувана у аутентичном стању). Школа је матична и нема издвојених одељења. Школу похађа 715 ученика распоређених у 32 одељења. Поред ученика из ужег градског језгра, школу похађају ученици из два приградска насеља (Седлари и Попаре) и ромског насеља (Баир). Школа се налази у близини културних установа Дома културе, Музеја, Модерне галерије, Ваљевске гимназије, градских тргова (на којима се налазе споменици најистакнутијих личности нашег краја), радио и ТВ студија...и осталих за школу значајних ресурса.
Ученици наше школе континуирано задржавају успех у даљем школовању (средње образовање), такође су успешни на многобројним такмичењима општинског, окружног и републичког нивоа.
Школа је такође специфична и по томе што у њој ради педагошки асистент који у сарадњи са наставницима, интегрише ученике из осетљивих група у редовну наставу.
Наша школа је препознатљива у граду по учешћу у разноврсним међународним пројектима:
- Борба против болести зависности (Студентска поликлиника Београд - донатор Влада Краљевине Норвешке)
- Од разбоја до рачунара (Министарство просвете Републике Србије, Градска управа Ваљево)
- Или ми или отпад (Влада Швајцарске, Стална конференција градова и општина)
- РОМЕД (Савет Европе – медијација)
- Очување и неговање културног идентитета Рома (Национални савет Рома)
- Образовање за све (Европска унија)
- Унапређивање знања деце школског узраста о управљању отпадом (REC – донатор Влада Републике Финске)
- Образовна инклузија Рома у Ваљеву (Министарство просвете и програм ДИЛС)
Зашто Еразмус пројекти?
- искусни тим стручњакa
- стицање нових искустава
- упознавање нових култура и обичаја
- стицање нових пријатељстава
- примењивост наученог
- професионални и лични развој
- ширење вредности и јачање културе дијалога и толеранције
Еко наставник
Пројекат "Еко наставник" одобрен је од стране Европске комисије. Шест наставника ће у марту месецу 2025. године отићи на шестодневну обуку у Валенсију (Шпанија).
Полазници ће похађати обуку Еколошко образовање: учење и деловање за бољу будућност.
Питања животне средине и климатске промене добијају све већи значај, како на глобалном тако и на локалном нивоу. Наставници и ученици уочавају хитност заштите животне средине, али понекад немају дубоко знање о најрелевантнијим темама, и често се осећају ненаоружаним када је у питању било каква промена или предузимање акције, чак и у својим заједницама.
Међутим, образовање је кључни фактор у томе како се грађани односе и понашају у односу на животну средину. Свест, иницијатива и деловање наставника и ученика могу представљати претпоставке за светлију будућност.
На овом курсу, учесници ће размишљати о улози коју образовање игра у подизању свести о животној средини и очувању животне средине. Они ће дубље разумети најзначајније претње нашим екосистемима, научити стратегије за подучавање поштовања животне средине и истражити начине повезивања школских програма са очувањем животне средине.